در این جلسه حجه الاسلام والمسلمین دکتر ساجدی امام جمعه محترم شهرستان استانه اشرفیه ابتدا خصوصیات اخلاقی یک مداح را بیان و گفت: خصوصیت مهمی که یک مداح باید داشته باشد، اخلاص است. یعنی نیتش فقط برای خدا باشد. برای خدا بخواند. اگر اورا مورد تشویق و یا انتقاد قرار دادند در روحیه بلند او هیچ گونه خللی وارد نکند. فقط رضایت خداوند متعال را به خاطر داشته باشد. فقط برای خداوند بخواند و کسی که خودش را خالص کرد و رضای خداوند را ملاک عمل خویش قرار داد حرفش در دل مردم اثر می‌کند و همین عمل باعث می‌شود که دلهای مردم را به خداوند نزدیک کند

وی افزود: یک مداح رابطی است  بین قلب های انسان ها و خداوند متعال اگر در این رابطه اخلاص وجود داشته باشد و ارتباط معنوی خود شخص مداح با خداوند تبارک و تعالی برقرار باشد، می تواند دلهای مردم را با خداوند متعال و اهل بیت (ع) اتصال بدهد و بسیاری از مردم را از گرداب گناه و معصیت نجات بدهد.

اظهار داشت: دومین خصوصیت یک مداح را تقوا است. تقوا یعنی عمل به واجبات الهی و ترک محرمات الهی. که البته این خصوصیت را همه مردم باید داشته باشند ولی مداحان اهل بیت (ع) و روحانیون معظم بدلیل اینکه مردم را به راه حق و حقیقت رهنمود می‌کنند باید بیشتر ثابت قدم باشند.

مداح باید هدف مقدس داشته باشد یعنی اینکه بداند برای چه کسی این کار را انجام می دهد؟ و هدفش از انجام این کار چه می باشد؟ خدای ناکرده برای خود نمایی، شهرت طلبی، زر اندوزی، و دیگر فکرهای پلید در سر نپروراند و فقط هدفش رسیدن به لقاءالله باشد به واسطه اهل بیت(ع)

وی ادامه داد: از دیگر خصوصیاتی که مداحان باید بیشتر از همه مردم رعایت نمایند، تواضع می باشد. زیرا مداحانی که تواضع و فروتنی را سر لوحه کار خود قرار ندهند، محبوب قلوب عاشقان اهل بیت (ع) قرار نخواهند گرفت. یکی از شاخص ترین خصوصیات اخلاقی اهل بیت (ع) تواضع می باشد. خوش اخلاقی را یکی دیگر از خصوصیات مداحان دانست و افزود: مداح باید خوش برخورد باشد، با مردم با ملایمت برخورد کند. مداح وطیفه دارد با مردم به خوبی صحبت کند. مداح باید با اخلاق نیک خود، مردم را به خاندان اهل بیت (ع) علاقمند کند نه با تند خوئی و اخلاق زشت باعث انفصال ارتباط بین مردم و این بزرگواران باشد. پس مداح باید همچون سیره نیکوی رسول اکرم(ص) عمل کند. خدای ناکرده یک مداح از بالای منبر با شیوه های بد رفتاری خود، باعث فاصله بین مردم و اهل بیت (ع) شود تا بتواند رسالت نوکری خود را به شیوه صحیحی که مورد رضای خداوند می باشد انجام دهد. پرهیز از سیاسی کاری، رعایت ادب در گفتار، زمان شناسی، مخاطب شناسی، پرهیز از مواضع تهمت، احترام به مستمعین، احترام و ارتباط مداح با مراجع وعلما، انتخاب شاعر باسواد و اهل مطالعه و دقیق را از دیگر خصوصیات مداحان دانست.